Vagyonvédelmi kisokos

Riasztóközpontok

A riasztóközpont az elektronikus vagyonvédelem egyik alappillére.
Ez az elektronikus szerkezet gondoskodik arról , hogy az érzékelők jelét fogadja és aktivált állapotban riasztást generáljon hang és fényjelzők (szirénák) segítségével, illetve jelzést küldjön a távfelügyelet irányába a belső kommunikátora segítségével.
Fő alkotóelemei: a kezelőegység (tasztatúra), központ panel, központ doboz, tápegység, szünetmentesítő akkumulátor. A riasztóközpont egységét alkothatják még egyéb modulok is: bővítő modul, relé modul, IP modul stb.

Hang- és fényjelzők

Hang és fényjelző berendezések a különböző szirénák, villogók és ezek kombinációja.
Két fő csoportot különböztetünk meg: a kültéri, illetve a beltéri jelzőket.
Ezenkívül lehetnek még aktívak (akkumulátorral ellátott) és passzívak (akkumulátor nélküliek általában a beltéri egységek ilyenek).

Érzékelők

Az érzékelők detektálják a jelzéseket a riasztóközpont irányába.
Három fő fajukat különböztetjük meg:

– nyitásérzékelők,
– mozgásérzékelők,
– speciális érzékelők

Nyitásérzékelők: Mágneses kontaktusok, melyek a nyílászárók nyitását detektálják.
Léteznek vezetékes és vezeték nélküli (rádiós) modellek, felületszerelt és befúrható, fém- illetve fa nyílászárókba valók.
Mozgásérzékelők: A mozgásérzékelők az ember által kibocsátott testhőt figyelik infra tartományban és a homogén tér változásait (passzív infra). Zavarteli környezetbe (hőingadozás, huzat, hőlégbefúvók) az infra érzékelőt radarral vagy ultrahanggal kombinálják (kombinált érzékelő).
Jelfeldolgozásuk alapján megkülönböztetjük az analóg és a digitális jelfeldolgozású mozgásérzékelőket. Az analóg feldolgozású érzékelők közvetlenül analóg módon alakítják át, a beérkezet jelet a riasztóközpont számára.
A digitális érzékelők mikroprocesszor alapúak teljesen szoftvervezérlésűek.
A beérkező jelet digitalizálják, erősítik, ezért nincs adatvesztés és zaj. Nagyobb pontosság, megbízhatóság.
Kisállat immunitást biztosító érzékelők: Speciálisan kialakított érzékelők, melyek beállított tartományokon belüli tömegű (15-45kg) házi állatokra nem jeleznek be a riasztóközpont felé.
Kültéri mozgásérzékelők: Speciálisan külső felhasználásra tervezett érzékelők.
Jellemzői: Ellen áll az időjárás viszontagságainak (vízálló, saját fűtéssel rendelkezik), kisállat immunitással rendelkezik az arra tévedő állatok miatt.
Akusztikus üvegtörés érzékelők: Az üvegfelület törésének a hangját figyeli különböző frekvencia tartományokban és törés esetén jelet továbbít a riasztó központnak.
A sima és fóliázott üveg törési hangja más és más, ezért különböző üvegtörésérzékelők vannak mindkét fajtára.
Trezor és testhang érzékelők: Ezek az érzékelők a felületen keletkezett hanghullámokat, rezgéseket detektálják. Falfelületeken, páncélszekrényeken alkalmazzák ezeket az érzékelőket, melyek fúrásra, vésésre, vágásra jeleznek a riasztóközpont felé.

Infrasorompók: Aktív infravörös érzékelők, melyek állnak egy infra adóból és egy infra vevőből. Ha valaki az adó és vevő közötti infra teret megszakítja, a sorompó jelet küld a riasztóközpont felé.
Léteznek egy- vagy többsugaras, kül- és beltéri kivitelben is.

Támadásjelzők: Speciális alkalmazásra valók. Ha valaki veszélybe érzi magát, ezekkel küldhet jelet a riasztóközpontnak, mely továbbítja a távfelügyeletre a jelzést, akik majd küldik a segítséget.
Lehetnek nyomógombosak, taposhatóak, vezetékesek, vezeték nélküli rádiósak is.

Füst- és hő sebesség érzékelők: Kimondottan a riasztó központokhoz kifejlesztett tűz észlelésére alkalmas eszközök .